تمایل – گرایش تصویر روسیه جاسوسی آمریکا

تمایل – گرایش: تصویر روسیه جاسوسی آمریکا ادعای ترامپ دونالد ترامپ ستاد انتخاباتی ترامپ انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی فروش با ارز آزاد , خرید با ارز جهانگیری

انگار دقیقا همین طور است که می گویند؛ همه چیز به دلار ربط دارد. دولتی و غیر دولتی هم دارد ولی به هرحال همه چیز به دلار ربط دارد؛ حتی چیزهایی که قرار بود کنترل ش

فروش با ارز آزاد , خرید با ارز جهانگیری

خرید با ارز جهانگیری؛فروش با ارز آزاد

عبارات مهم : بازار

انگار دقیقا همین طور است که می گویند؛ همه چیز به دلار ربط دارد. دولتی و غیر دولتی هم دارد ولی به هرحال همه چیز به دلار ربط دارد؛ حتی چیزهایی که قرار بود کنترل شوند و نفع مردم در آن لحاظ شود، افسار پاره کرده اند و با یک شیب تند صعودی سر به فلک کشیده اند.

فروش با ارز آزاد , خرید با ارز جهانگیری

علاءالدین هم تسلیم دلار شد

تعداد فریادکش های جلوی پاساژ علاءالدین خیلی زیاد بود. هر لحظه که از آنجا رد می شدی، چند ده نفری با فاصله اندک از هم ایستاده بودند و آهسته یا بلند می گفتند گوشی می خریم و می فروشیم. برایشان فرقی هم نداشت چه مدلی باشد؛ همه چیز خرید و فروش می کردند. ولی چند هنگامی که است تعدادشان کم شده است و به قول یکی ارزش بازارشان به هم ریخته هست. التهابات چهارراه استانبول و صرافی های فردوسی قبل از هر جایی حتی اینترنت به اینها می رسد، آن هم به خاطر قرابت مکانی که دارند و همین امر باعث می شود زندگی ارزش با تابلو های صرافی ها گره بخورد.

بی توجه به افرادی که جلوی علاءالدین ایستاده اند، وارد پاساژ ناایمن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران شدم. تب خرید وفروش گوشی تلفن همراه و تمام مشتقاتش در پایتخت کشور عزیزمان ایران و حتی کشور همین جا تنظیم می شود. طبقات بالایی و پایینی این پاساژ تعیین می کنند که اوضاع این وسیله ارتباطی و وسایل جانبی آن به چه صورت هست. ولی همین مرکز جریان ساز این روزها اوضاع مساعدی ندارد.

انگار دقیقا همین طور است که می گویند؛ همه چیز به دلار ربط دارد. دولتی و غیر دولتی هم دارد ولی به هرحال همه چیز به دلار ربط دارد؛ حتی چیزهایی که قرار بود کنترل ش

کسانی که حتی یک بار به علاءالدین آمده اند می دانند کمتر پیش می آید فروشنده ای در این پاساژ سرش خلوت باشد و در حال سروکله زدن با مشتری ها نباشد؛ ولی حالا اوضاع این گونه هست. آنقدر این عنوان مشهود است که به سرعت می شود یکی از مغازه ها را گزینش کرد و با فروشنده خسته سیگار به دست ایستاده جلوی در گفت و گو کرد.

حواسش نبود؛ دود اول را مستقیم روی صورت من فوت کرد، ولی بعد از عذرخواهی و اطمینان از خبرنگار بودن قرار شد چند دقیقه ای حرف بزنیم.

علیرضا از قدیمی های علاءالدین بود. به قول خودش سرد و گرم بازار گوشی تلفن همراه را چشیده و این وضعیتی که حالا در آن هست، برایش غیر قابل تحمل هست. سیگارش رو داخل ته مونده لیوان چایی اش خاموش کرد و شروع کرد به حرف زدن و گفت: «یک دعای معروفی است که تو هیات ها هر لحظه آقای روحانی آخر جلسه می کنه و میگه خدایا مارو آنی و کمتر از آنی به خودمون وامگذار. هر لحظه می گفتم این آنی و کمتر از آنی یعنی چقدر؟ میشود مگه آنقدر وقت کم جهت عوض کردن وجود داشته باشه؛ در این روزها به هم ثابت شد که میشه. هیچ چیز ثبات نداره و من هر لحظه می تونم به مشتری قیمت بدم و بگم که همه چیز عوض کردن کرده. این البته نقل امروز و دیروز نیست، چند سالی ست که اوضاع این طوره و هر روز هم داره بدتر میشه.»

فروش با ارز آزاد , خرید با ارز جهانگیری

رجیستری و ورود قانونی گوشی تلفن همراه با ارز دولتی

درددل هایش را که شنیدم سوالم را مطرح کردم. پرسش برآمده از توئیت دوشب پیش مدیر بلاگفا، علیرضا شیرازی بود که از وزیر ارتباطات در فضای توئیتر پرسش کرده بود: «مگر تمامی گوشی تلفن همراه ها به صورت قانونی وارد کشور و رجیستر نمی شوند؟! اگر به صورت قانونی وارد می شوند، با دلار 4200 تومان وارد شده است اند بعد آیا قیمت گوشی تلفن همراه ها در بازار با دلار بیش از 6500 تومان است؟! وزارت ارتباطات چه می کند؟ تعزیرات چه می کند؟» سوالی که خیلی سریع تصویر العمل وزیر ارتباطات را به همراه داشت و آذری جهرمی بعد از پذیرش این انتقاد گفت: «هفته گذشته پیگیری هایی در این باره داشتم؛ اکنون امکان براق سازی و گزارش تخصیص داده شده است ارز در مدت اخیر جهت همه گوشی های وارد شده است در کشور وجود دارد و در همین هفته عملیاتی خواهد شد.» تا این ماجرا را برایش توضیح دادم و همین پرسش را از او پرسیدم، گفت: «دمش گرم، عجب پرسش خوبی کرده، آره راست میگه. رجیستری قرار بود که بعد از قانونی کردن واردات گوشی ها موبایل، قیمت ها رو هم کنترل کنه، ولی حالا شما یک نگاه به لیست قیمت های منو بنداز، اینا با چه دلاری وارد شدن؟ گوشی 500 هزار تومنی شده است یک میلیون و خرده ای، گوشی 6 میلیونی شده است 10 میلیون، اینا هیچ کدومش دلار دولتی نیست؛ یا مسافر آورده و بار مسافری بوده که اینجا کلی از رفقای خودم همین طوری گوشی وارد می کنن، یا اینکه خودشون هم با ارز آزاد خریدن که البته تعدادشون کمه.»

انگار دقیقا همین طور است که می گویند؛ همه چیز به دلار ربط دارد. دولتی و غیر دولتی هم دارد ولی به هرحال همه چیز به دلار ربط دارد؛ حتی چیزهایی که قرار بود کنترل ش

افت شدید مشتری ها

حدود نیم ساعت از حرف زدن مان می گذشت؛ ولی هیچ مشتری ای وارد مغازه نشد. طبقه ابتدایی علاءالدین و این حجم از بی مشتری بودن جهت من جالب بود و البته عجیب. جهت همین پرسش کردم که «مردم گوشی تلفن همراه نمی خرن؟ آیا هیچ کس نمیاد تو؟» گفت: «اصلا مگه کسی است که بخواد بیاد تو مغازه. اینایی هم که میان تو می چرخن یا دلال هستن یا اومدن هواخوری، یا مثل شما خبرنگار (با خنده). ببین آقا، فروش ما فقط گوشی نیست، منبع درآمد و سود مهم ما هم فقط گوشی نیست، شاید بهتره بگم اصلا نیست. ما با لوازم جانبی، قاب و گلس و کابل و این چیزا درآمد داریم. ولی اینها هم آنقدر گرون شده است که کسی دست به خرید نمی زنه. تو حوزه گوشی تلفن همراه و وسایل جانبی تقریبا همه چیز وارداتی هست؛ از عالی ترین اجناس تا بدترین ها وارداتیه و کوچک ترین عوض کردن دلار روشون تاثیر می ذاره.»

فروش با ارز آزاد , خرید با ارز جهانگیری

پیشنهاد داد تا همراهش سراغ دوست و همکار دیگرش که در طبقه دوم بود، برویم؛ سپهر که کارش تعمیرات بود. هنگامی که به مغازه سپهر رسیدیم شروع کرد به کنایه زدن به او و گفت: «همین آقا سپهر، دیگه گوشی تعمیر نمی کنه؛ می کنه ها ولی اگر قطعه تعویضی داشته باشه خیلی مارو اذیت می کنه و مشتری هامونو می پرونه.»

مگر دیوانه ام؟

اینها را که گفت سپهر حرفش را قطع کرد و درحالی که فکر می کرد من دوست نزدیک علیرضا هستم، گفت: «آقا شما جای من بودید جنسی که امروز 350 هزارتومنه و فردا میشود 450 هزارتومن به این سادگیا استفاده می کردی؟ من این رو امروز بندازم خودم باید فردا بیشترشو بدم تهیه کنم. خب مگه دیونه ام؟»

راست می گفت، دیوانه نبود؛ ولی گیج شده است بود از نوسانات لحظه ای بازار، از التهاب مشتریانی که جرات خرید و فروش نداشتند و دلال هایی که اجناس ارزش را می خریدند و فردایش با قیمت بالاتر به خودشان می فروختند، هزینه اجاره مغازه هایی که انتهای ماه با اعصاب ارزش بازی می کرد و درآمدی که نبود تا جای چک های کشیده ارزش را پر کند.

رجیستری جهت ورود قانونی صورت گرفت و ورود قانونی یعنی استفاده از ارز دولتی. حالا که این معادله راحت موجود است و قابل دفاع، توجیه گرانی های بازار گوشی تلفن همراه چیست؟ واردکنندگان مهم تلفن های همراه به فکر کسب سود بالاترند یا فروشندگان تخلف می کنند؟ اینها سوالاتی است که پاسخ ارزش در توئیت و ری توئیت و پست و کپشن های مجازی موجود نیست و پاساژها و مغازه های بسیاری هستند که منتظرند سیاستگذاران فکری به حال آشفته بازار گوشی کنند.

واژه های کلیدی: بازار | همراه | قانونی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog